Aféry hnutí ANO

Hnutí ANO bylo založeno v roce 2012. Za dobu jeho existence se objevilo několik afér, ve kterých hnutí figurovalo. Podívejte se na jejich shrnutí.

Evidence Andreje Babiše na seznamu agentů StB

Andrej Babiš byl, podle dokumentů zveřejněných slovenským Ústavem paměti národa, evidovaný jako důvěrník a později dokonce agent Státní bezpečnosti.

Andrej Babiš ve svazcích StB
Andrej Babiš ve svazcích StB (Zdroj: ÚPN)

Neoprávněná dotace ve výši 50 milionů na projekt Čapí hnízdo

V roce 2008 čerpala společnost Farma Čapí hnízdo, a.s. dotaci ve výši 50 milionů korun na výstavbu areálu Čapí hnízdo. Dotace byla určena pro malé a střední podniky.

Společnost původně patřila do holdingu Agrofert. V takovém případě by na dotaci neměla nárok. V roce 2007 však byla z holdingu převedena na jiného majitele. Ten byl kryt listinnými akciemi na majitele.

V čele firmy stáli Babišovi příbuzní a manažeři Agrofertu. Andrej Babiš o Čapím hnízdě v této době mluvil jako o svém projektu. Po pěti letech a po vypršení dotační podmínky se Čapí hnízdo vrátilo zpět do vlastnictví firem Andreje Babiše.

Únos Babišova syna na Krym

V lednu 2018 novináři Televize Seznam vypátrali ve švýcarské Ženevě Andreje Babiše mladšího, syna Andreje Babiše. Ten jim tvrdil, že ho jeho otec nechal proti jeho vůli odvézt na Ruskem okupovaný Krym. Andrej Babiš mladší totiž figuroval v kauze Čapí hnízdo.

syn Andreje Babiše na Krymu
Syn Andreje Babiše na okupovaném poloostrově Krym (Zdroj: FB Andreje Babiše)

Likvidace konkurence zajišťovacími příkazy FS

V roce 2017 byly zveřejněny nahrávky, které měly dokazovat, že Andrej Babiš zneužíval svojí pozici ministra financí a prostřednictvím Finanční správy a jejich zajišťovacích příkazů likvidoval svojí konkurenci.

Kauza Stoka

V Kauze Stoka je obviněno 11 lidí a 2 právnické osoby. Obvinění v čele s politikem hnutí ANO Jiřím Švachulou měli ovlivňovat zakázky v městské části Brno-střed. Škoda měla dosáhnout několika desítek milionů korun.

Korunové dluhopisy

Andrej Babiš si od svého holdingu Agrofert pořídil takzvané korunové dluhopisy s 6% ročním úrokem. Díky tomu tak získával od Agrofertu nezdaněných 90 milionů korun ročně. Objevilo se podezření, zda korunové dluhopisy Andrej Babiš nevyužil ke krácení daní.

Kvůli této kauze byl Andrej Babiš nakonec odvolán z pozice ministra financí v Sobotkově vládě.

Ovlivňování antimonopolního úřadu v souvislosti s tendrem na výběr mýta

Podle deníku Právo měl v roce 2017 tehdejší místopředseda hnutí ANO, poslanec a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek ovlivňovat Antimonopolní úřad v kauze zakázky na výběr mýtného.

Ovlivňování médií Andrejem Babišem

V roce 2013 Babišův holding Agrofert zakoupil mediální dům Mafra. Andrej Babiš deklaroval, že do práce redaktorů nebude zasahovat.

V roce 2017 však byly zveřejněny nahrávky konverzace Andreje Babiše a redaktora Mladé fronty DNES Marka Přibila. Na nahrávce spolu probírají zveřejnění článků, které měly poškodit tehdejšího ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka a tehdejšího ministra vnitra Milana Chovance.

média spadající do holdingu Agrofert
Média spadající do holdingu Agrofert (Zdroj: ČT24)

Střet zájmů Andreje Babiše

V roce 2017 byla přijata novela zákona o střetu zájmů. Ta zakazovala firmám členů vlády (s minimálním čtvrtinovým podílem) ucházet se o veřejné zakázky, nenárokové dotace a investiční pobídky. Členové vlády také nesmí provozovat televizní a rozhlasové vysílání a vydávat periodický tisk.

V roce 2017 Andrej Babiš převedl své firmy do svěřenského fondu, aby zákonu vyhověl. Audity Evropské komise však ukázaly, že fakticky své firmy dále ovládá a je tak i nadále ve střetu zájmů.

Zastupování nemocnice Radkem Vondráčkem ve sporu se státem

Poslanec za hnutí ANO a šéf sněmovny Radek Vondráček i jako poslanec dále vykonává svojí advokátní praxi. Ve sporu s Ministerstvem financí zastupuje Kroměřížskou nemocnici. Ministerstvo financí však vede hnutí ANO.

Krácení daně v Agrofertu nákupem reklamy od Čapího hnízda

Mezi lety 2010 až 2013 kupoval holding Agrofert od Farmy Čapí hnízdo reklamu v hodnotě vyšší než 272 milionů korun. Tímto způsobem mělo docházet ke krácení daně. V roce 2019 Policie v této kauze zahájila úkony trestního řízení.

Čapí hnízdo
Čapí hnízdo (Autor: Richenza)

Úniky informací z policejních spisů

Vlivný podnikatel, člen a sponzor hnutí ANO a také zeť ministryně financí Aleny Schillerové David Rusňák podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci získával prostřednictvím elitních policistů přísně utajené informace z živých policejních spisů.

Zdroje: